Pinot Grigio Cru Selection Marjan Simčič 2018, Goriška Brda

Sivi Pinot ve Slovinsku, Rulandské šedé u nás, Pinot Gris ve Francii, Pinot Grigio v Itálii – můžeme mu říkat jakkoliv a můžeme z něho vyrobit velice odlišné styly vín.
Pinot Grigio z vinařství Marjana Simčiče má zlatavou barvu s výraznými měďenými tóny, už barva sama o sobě nám prozrazuje způsob výroby, která klade důraz na intenzitu a komplexitu aroma, ve které vinařství vidí hlavně příjemné florální tóny, ovocité tóny, které s časem dále vyzrávají a jemný dotek koření.
Víno je velice elegantní v těle, nejprve se jeví jako jemné, zralé s ovocitým začátkem, kde se poté projeví meruňky a meloun. Jedná se o víno velmi harmonické a ordůdově charakteristické, víno s výjimečnou strukturou a charakterem.

Můžeme doručit do:
5.6.2023
385 Kč
Skladem (3 ks)

Díky své komplexnosti může doprovázet řadu jídel. Můžeme ho doporučit v kombinaci s jídly od lehkých předkrmů skádajících se z ryb a seafoodu v různých úpravách, zeleniny nebo masa, až po lehká masitá jídla z drůbeže, různé druhy pasty nebo risotta. Ze sýru nejlépe doplní zrající kravský sýr nebo čerstvý kozí. Dobře funguje i s ne příliš pikantní asijskou kuchyní, především japonskou a thajskou.

Pinot Gris v tomto provedení je běžně populární jako mladé čerstvé víno, nicméně pokud mu dáme čas na láhvi v dobrých ročnících, může mít potenciál až 10 let.

Region: Collio, Itálie
Vinohrady: Ronco di Zegla, orientace na jihovýchod
Stáří keřů: 42 let
Nadmořská výška: 250 m
Půdní složení: slín, jíl, vápenec
Sklizeň: ruční, konec srpna
Vinifikace: macerace 8 dní v 2500 l sudech, fermentace spontánní, jemné lisování v pneumatickém lisu
Zrání: 11 měsíců na jemných kalech v 2500 l sudech, poté alespoň 6 měsíců v lahvi před prodejem
Obsah alkoholu: 14 % vol
Kyselina: 5,2 g / l
Lahvováno: 3333 lahví v srpnu 2019
Doporučená teplota servírování: 12-13°C

Kód Kód: 180
Jméno značky: Marjan Simčič
Kategorie: Goriška brda
Odrůda: Pinot Gris
Typ vína: bílé

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
0x
4
1x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:


Vinarstvo Marjan Simčič


Historie vinařství Marjan Simčič sahá do roku 1860 ve slovinském regionu Goriška Brda, kdy předek Marjana – Jožef Simčič začal s vinohradnictvím a vinařením na farmě, kterou koupil ve vesnici Medana. Koupil zde první vinohrady, které vinařství vlastní dodnes. Brzy ji předal svému synovi Antonovi, který později ve vesnici otevřel obchod a malé ubytování. Později otevřel obchod i ve Vídni, kam distribuoval svá vína.

Postupem času se rodinný podnik dostal do rukou tří synů – Nando, který vedl obchod, Pavel, ten se staral o ubytování a Teodor, který měl na starosti výrobu. Po druhé světové válce stát bratrům zestátnil většinu jejich viničních ploch, ubytování i obchod. Nando a Pavel emigrovali do zahraničí, zatímco Teodor a jeho syn Salko zůstali. Salko převzal vinařství ještě v mladém věku a stal se nezávislým vinařem.

V roce 1988 převzal vinařství jeho syn Marjan, který v roce 1997 postavil nový moderní vinný sklep ve vesnici Ceglo kousek od Medany. Zajistil si tím podmínky pro výrobu co nejkvalitnějších vín. Tento milník byl také zaznamenán změnou symbolu vinařství.

2008 byl velice důležitý rok pro Marjana Simčiče, který je nyní 5. generací, protože přišel s nejvyšší řadou vín, kterým říka ‚Opoka cru‘. Jedná se vína opravdu bohaté koncentrace a bezkonkurenční kvality.

V současné době rodina vlastní 18 ha, které se nachází na kopcích Brda ze slovinské i italské strany. Na kopce v Gorišce Brdě dosahuje teplý mořský vítr, jelikož se nachází jen 20 km daleko od moře. Na druhou stranu jsou vinohrady chráněny Julskými Alpy a plošinou Trnovo. V půdě převažuje slín a pískovec. Vinařství pracuje pouze se zdravými hrozny z vlastních vinic s respektem k přírodě a snaží se podporovat biologický život ve svých vinohradech. Nepoužívá žádné chemické preparáty ani hnojiva. Sklizeň probíhá pouze ručně.

Bílá a červená vína z vinařství Marjan Simčič skvěle reflektují terroir Gorišky Brdy a jsou proto další motivací pro vinařství pokračovat v tomto duchu a stále více zlepšovat své umění a nastavovat co nejlepší podmínky pro keře na vinicích. Vinařství hospodaří na těchto vinohradech Zegla, Rusic, Podgredič, Gredič a Ceglo, Medana-Jama, Plešivo-Grotišče, Jordano, Breg, Kozlink.

Marjan Simčič popisuje vinohrady jako tělo vinařství a svůj sklep jako jeho srdce. Celkový objem vyprodukovaných lahví je 90 000 za rok. Moderní sklep se nachází 5 metrů pod zemí a nabízí skvělé podmínky pro zpracování a zrání hroznů.

Vína Marjana Simčiče se dělí do tří kategorií, první – Brda classic – zraje v nerezových tancích, hrozny se opatrně zpracují a vytrváří se z nich nekomplikovaná, čerstvá a hravá vína. Hrozny jsou převážně z mladších vinohradů. Cru Selection je druhá řada combinující komplexnější vína ze speciálně vybraných hroznů ze starších keřů zrající různý čas v různě velkých sudech. Na trh dávají pouze dobré ročníky. Nejprestižnější řada – Opoka cru – je ve zkratce to nejlepší, co vinařství nabízí. Vína pouze z vynikajících ročníků ve velmi omezeném množství, zrající 20-36 měsíců ve dřevěných 225 l a 500 l sudech, jsou nefiltrována a na trh jsou nejdříve sedm měsíců po lahvování.

 

Zpět do obchodu