Explain the bottle #1 Pinot Noir od Augusta Kesselera

Explain the bottle #1 - Daily August Pinot Noir 'Johann Lafer' VDP Gutswein 2017, August Kesseler

Rozhodli jsme se v naší sekci Wineguide, ve které chceme psát o různorodých tématech týkajících se vína, vytvořit další relaci, která se bude konkrétně zaměřovat na jednotlivé lahve a rozebírat jejich kvality, původ a kontext vzniku, abychom tak mohli přiblížit všechny vlastnosti dané láhve a propojit je s důvody jejího vzniku. Nečekejte zde chemické rozbory či nekonečné zástupy aromat, které se ve víně dají najít, spíše píšeme o každém vínu způsobem, kterým si sami spojujeme jednotlivé body jeho vzniku s charakteristikou finálního produktu. Cílem je maximálně přiblížit jednotlivé kousky z našeho portfolia každému, kdo chce více porozumět obsahu své skleničky a dozvědět se, proč jsme se rozhodli zrovna toto víno přivést až k vám.

První z vybraných lahví je The Daily August Pinot Noir ‚Johann Lafer‘ VDP Gutswein August Kesseler 2017.

Když začneme u samotné odrůdy, Pinot Noir (Rulandské Modré) je mnohými vinaři považován za takové zlobivé dítě, náladového jedince. Je třeba do něj investovat spoustu času a úsilí, spousta faktorů musí jak na vinici, tak ve sklepě dokonale zapadnout a i přesto není výsledek vždy zaručený. Nutno ovšem říci, že pokud vše klapne jak má, výsledky jsou oslnivé.

Sám vinař, August Kesseler, často v Německu přezdívaný jako 'the Prince of Pinot Noir', tvrdí, že velké Pinoty jsou definovány třemi základními vlastnostmi - ovocitostí, elegancí a balancem. Tyto tři charakteristiky ovšem doplňuje o distiktivnost, finesu a přesnost. Jak je vidno, tak je tu dohromady šest definicí odrůdy Pinot Noir a v podstatě každá z nich pramení z jiného činitele během produkce. Ovocitost a balanc mohou být dány kvalitní vyzrálostí, distiktivnost výjimečným terroirem ve kterém se vinice nachází a vlastnosti jako elegance, finesa či přesnost bychom mohli řadit k zásluhám vinaře a jeho precizní, dobře plánované práci. Důležitým faktorem pro výrobu vyváženého vína z této odrůdy je promyšlená práce s dubovými sudy, které dokáží ještě pozvednout charakter vín, je třeba ovšem dobře odhadnout poměr nových a použitých sudů a dobu zrání v nich. August Kesseler tvrdí, že nikdy nesmí být poměr nového sudu větší než 30%.

Největší z největších a nejznámějších zástupců této odrůdy bude určitě téměř každý hledat v kolébce Pinotu Noir – v Burgundsku. Mnohé tedy překvapí, že cca 600 km na severovýchod v regionu Rheingau leží vesnice Assmannshausen a vinice okolo ní disponující chladným mikroklimatem, který je pro Pinot Noir tak důležitý, dokáží dávat víno, které může směle konkurovat i svým nejlepším Francouzským příbuzným. Vinice v okolí Assmannshausenu a sousedního Rüdesheimu jsou bohaté na horninu zvanou křemenec a strmě stoupají od koryta řeky Rýn. Takto unikátní terroir vytváří predispozici pro výrobu prémiových vín a vinice této lokality jsou bezesporu nejznámějším místem pro výrobu vín z odrůdy Pinot Noir v celém Německu.

August Kesseler vyrábí vína z této odrůdy v několika kvalitativních stupních dle klasifikace německého spolku VDP od úrovně VDP. Gutswein, ve které má sám vinař nejvíce prostoru pro reprezentaci vlastního stylu až po VDP. Grosse Lage, kde jde především o naprosto výjimečné spojení dané unikátní vinice a odrůdy, která je pro toto místo typická.

Toto konkrétní víno je z ročníku 2017, ve kterém August spojil síly se svým přítelem a známým německým šéfkuchařem Johannem Laferem a vytvořil pro něj v tomto ročníku vlastní edici Pinot Noir. Můžeme říci, že víno je aktuálně v nejlepší možné kondici, perfektně zahlazené, sametové, se stále živou kyselinou a vynikající ovocností. Jde o velmi šarmantní víno, které si zachovává svůj typický odrůdový feminní charakter a přitom dokáže ve sklenici nabídnout i poměrně silný projev zralých červených vín.

August Kesseler své Pinoty často přirovnává k malbám od Renoira a ne zřídka říká, že jsou téměř erotického charakteru, ověřit si tyto paralely už je pak na každém z nás.

Zde lze tento Pinot najít na našem eshopu - https://www.winehood.cz/the-daily-august-pinot-noir--johann-lafer--vdp-gutswein-august-kesseler-2017/

 

 

zpět na Wine guide

Zpět do obchodu