Pinot Noir Cru Selection Marjan Simčič 2017, Goriška Brda

Nejklasičtější region pro odrůdu Pinot Noir je Burgundsko a odtud také Pinot do Gorišky Brdy přišel. Přestože zdejší klima je pro odrůdu vhodné, není zde velice rozšířená, protože s sebou přináší problémy spojené s pěstováním. Pravdou ovšem zůstává, že tradiční Pinot Noir tvoří to nejelegantnější ze všech červených vín a to ve všech stádiích jeho vývoje.
Vinařství Simčič vlastní nejstarší keře Pinot Noir v Brdě. Víno samotné je charakteristické světle rubínovou barvou s cihlovým nádechem. Aroma zralých třešní, višní v čokoládě, lehký nádech pomerančové kůry. Na chuti je charakteristické zralými třešněmi, nádherně harmonické a jemné se zralým tříslem.

Můžeme doručit do:
19.6.2024
1 001 Kč
Skladem (>5 ks)

Obecně je Pinot Noir velmi přátelská odrůda co se týče párování s jídlem. Můžeme ho kombinovat s lehce připravenými červenými masy, je skvělé i s tučnější rybou, jako je třeba losos, žralok, mečoun nebo tuňák, chutnat bude výtečně i se zvěřinou, houbovými jídly nebo kachnou. Toto víno se bude výborně hodit i k vyzrálým a středně vyzrálým sýrům.

Přestože je tento Pinot Noir dobrý ve všech stádiích jeho vývoje, svědčí mu lahvová zralost. Na lahvi se může vyvíjet až 10 let. Široké spektrum aromat a elegantní struktura budou zráním dále jen získávat sofistikovanou eleganci.

Region: Brda, Slovinsko a Collio, Itálie
Vinohrady: Zegla (IT) – orientace na východ, Breg (SLO) – orientace na východ, Medana-Jama (SLO) – orientace na jihovýchod
Stáří keřů: 23 - 46 let
Nadmořská výška: 150 - 250 m
Půdní složení: slín
Sklizeň: selekce hroznů, ruční, v září
Vinifikace: macerace v 5000 l nerezových tancích po dobu 14 dnů, pouze přírodní kvasinky, jemné lisování
Zrání: 29 měsíců v 225 l dubových sudech typu barrique z 30% nových, před prodejem alespoň 2 měsíce v lahvi
Obsah alkoholu: 13,5%
Kyselina: 5,2 g/l
Lahvováno: 6666 lahví v prosinci 2019, nefiltrováno
Doporučená teplota servírování: 16 – 18°C

Kód Kód: 189
Jméno značky: Marjan Simčič
Kategorie: Goriška brda
Odrůda: Pinot Noir
Typ vína: červené

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:


Vinarstvo Marjan Simčič


Historie vinařství Marjan Simčič sahá do roku 1860 ve slovinském regionu Goriška Brda, kdy předek Marjana – Jožef Simčič začal s vinohradnictvím a vinařením na farmě, kterou koupil ve vesnici Medana. Koupil zde první vinohrady, které vinařství vlastní dodnes. Brzy ji předal svému synovi Antonovi, který později ve vesnici otevřel obchod a malé ubytování. Později otevřel obchod i ve Vídni, kam distribuoval svá vína.

Postupem času se rodinný podnik dostal do rukou tří synů – Nando, který vedl obchod, Pavel, ten se staral o ubytování a Teodor, který měl na starosti výrobu. Po druhé světové válce stát bratrům zestátnil většinu jejich viničních ploch, ubytování i obchod. Nando a Pavel emigrovali do zahraničí, zatímco Teodor a jeho syn Salko zůstali. Salko převzal vinařství ještě v mladém věku a stal se nezávislým vinařem.

V roce 1988 převzal vinařství jeho syn Marjan, který v roce 1997 postavil nový moderní vinný sklep ve vesnici Ceglo kousek od Medany. Zajistil si tím podmínky pro výrobu co nejkvalitnějších vín. Tento milník byl také zaznamenán změnou symbolu vinařství.

2008 byl velice důležitý rok pro Marjana Simčiče, který je nyní 5. generací, protože přišel s nejvyšší řadou vín, kterým říka ‚Opoka cru‘. Jedná se vína opravdu bohaté koncentrace a bezkonkurenční kvality.

V současné době rodina vlastní 18 ha, které se nachází na kopcích Brda ze slovinské i italské strany. Na kopce v Gorišce Brdě dosahuje teplý mořský vítr, jelikož se nachází jen 20 km daleko od moře. Na druhou stranu jsou vinohrady chráněny Julskými Alpy a plošinou Trnovo. V půdě převažuje slín a pískovec. Vinařství pracuje pouze se zdravými hrozny z vlastních vinic s respektem k přírodě a snaží se podporovat biologický život ve svých vinohradech. Nepoužívá žádné chemické preparáty ani hnojiva. Sklizeň probíhá pouze ručně.

Bílá a červená vína z vinařství Marjan Simčič skvěle reflektují terroir Gorišky Brdy a jsou proto další motivací pro vinařství pokračovat v tomto duchu a stále více zlepšovat své umění a nastavovat co nejlepší podmínky pro keře na vinicích. Vinařství hospodaří na těchto vinohradech Zegla, Rusic, Podgredič, Gredič a Ceglo, Medana-Jama, Plešivo-Grotišče, Jordano, Breg, Kozlink.

Marjan Simčič popisuje vinohrady jako tělo vinařství a svůj sklep jako jeho srdce. Celkový objem vyprodukovaných lahví je 90 000 za rok. Moderní sklep se nachází 5 metrů pod zemí a nabízí skvělé podmínky pro zpracování a zrání hroznů.

Vína Marjana Simčiče se dělí do tří kategorií, první – Brda classic – zraje v nerezových tancích, hrozny se opatrně zpracují a vytrváří se z nich nekomplikovaná, čerstvá a hravá vína. Hrozny jsou převážně z mladších vinohradů. Cru Selection je druhá řada combinující komplexnější vína ze speciálně vybraných hroznů ze starších keřů zrající různý čas v různě velkých sudech. Na trh dávají pouze dobré ročníky. Nejprestižnější řada – Opoka cru – je ve zkratce to nejlepší, co vinařství nabízí. Vína pouze z vynikajících ročníků ve velmi omezeném množství, zrající 20-36 měsíců ve dřevěných 225 l a 500 l sudech, jsou nefiltrována a na trh jsou nejdříve sedm měsíců po lahvování.

 

Zpět do obchodu