Malatinszky

Webová stránka značky: Malatinszky


Malatinszky Kúria Organic Wine Estate


Příběh Csaby Malatinszkyho a jeho vinařství Malatinszky Kúria Organic Wine Estate – v regionu Villány na jihu Maďarska je unikátní v mnoha ohledech. Csaba narozen jako potomek Maďarského šlechtického rodu s vinicemi v okolí jezera Balaton, jehož vinařské kořeny se dají vystopovat až do 14. století, musel celé své mládí sledovat, jak minulý režim konfiskuje veškerý majetek náležící jeho rodině. Jeho cesta jej později přivedla k práci sommeliéra ve vyhlášené Budapešťské restauraci Gundel. Odtud putoval na stáže do renomovaných vinařství v Bordeaux jako například Chateau Pichon-Longueville Baron, Chateau Cos D’Estournel nebo Chateau Lynch-Bages. Zde se naučil o vinaření a vinohradnictví, stejně jako o královské disciplíně Bordeaux – blendování. Po návratu si v roce 1991 otevřel první obchod s high-endovými víny v Budapešti – La Boutique des Vins. V tomto čase také blendoval vína ve spolupráci s významným maďarským vinařem Jozsepem Bockem do své vlastní řady Le Sommmelier Wines.

Když v roce 1993 vysazoval své první vinohrady ve Villánech, okouzlen místním unikátním terroirem, osázel vinice hlavně francouzskými odrůdami jako Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Sauvignon a některými domácími jako jsou Frankovka a Kadarka. Od samotného začátku je jeho vinaření založeno na neúnavném procházení mezi jednotlivými keři a každodenní důrazné kontrole a selekci jednotlivých keřů a jejich plodů k dosažení dokonalé zralosti hroznů a ideálního poměru kyselin. Takto je Csaba schopen docílit sběru v naprosto nejlepším možném čase pro každou trať a jen za takových podmínek je nutnost výrazných zásahů při následné vinifikaci výrazně minimalizována. Až doposud, kdy jeho vinařství v biorežimu obhospodařuje 30 hektarů vinic, dohlíží na každý proces Csaba osobně a jeho specifický styl v sobě spojuje jeho vinařskou tradici a moderní postupy ve vinifikaci. Jeho základní filozofie ovšem leží v dokonalé reflexi terroiru vinic do vín samotných.

Vína jsou rozdělená do třech kategorií, na jejichž špici jsou červená vína v čele s místním králem odrůdou Cabernet Franc, který se ve stoprocentním zastoupení ve víně tvoří pouze na několika málo dalších místech na světě. Všechny vína v sobě spojují maximální koncentraci a sílu, skvělý potenciál ke zrání a velmi dlouhou dochuť. Vinařství pana Malatzinskyho se dostalo mezi desítku nejlepších ve střední a východní Evropě a mezi stovku nejlepších na celém světě. Jeho vína jsou exportována do celého světa, často nachází své místo v Michelinských restauracích a nepřestávají udivovat všechny milovníky těch nejlepších vín starého kontinentu.

Více o regionu Villány se dočtete v našem Wine guide zde

5 položek celkem
Cabernet Franc Bio Malatinszky 2018, Villány
420 Kč

Cabernet Franc z kategorie Classic (Villány DHC) nazvané Signature. Cabernet Franc (Villányi...

219
Noblesse Chardonnay
385 Kč

Chardonnay z chladnějšího klimatu regionu Siklós. Kombinuje nádherný minerální charakter s čistou...

165
Kuria Kovesfold
1 400 Kč

Kúria je nevyšší řada vinařství Malatinszky, podle apelačního systému Villány DHC se řadí do...

171
Merlot Bio Noblesse Malatinszky 2013, Villány
420 Kč

Merlot z řady Premium podle apelačního systému Villány DHC. Víno, které bylo vyrobeno tak, aby...

168
Signature Sauvignon Blanc
279 Kč

Sauvignon Blanc z kategorie Classic (Villány DHC) nazvané Signature. Pěkně odrůdový Sauvignon,...

159

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem